Triatlon je krásny šport a sme radi, že si v poslednej dobe získava srdcia viac a viac ľudí. Ako je to s deťmi? Je triatlon vhodná športová aktivita tiež pre nich? Zvládne junior trénovať hneď tri disciplíny a môže sa do krúžku zapojiť aj dievča? Na dvanásť najčastejších otázok nám odpovedá Vladimír Andrs, tréner oddielu triesky Horní Počernice, v ktorom vedie k tomuto športu i mnoho detí a mládežníkov.
Môžete nám krátko predstaviť špecifiká triatlonu?
Triatlon je šport, v ktorom pretekári súťažia v plávaní, jazde na bicykli a behu. Tieto tri disciplíny absolvujú za sebou bez prestávky. Dĺžky tratí sú rozmanité, od krátkeho šprint triatlone, kedy sa pláva cca 700 m, na bicykli jazdí 20 km a beží 5 km, až po dlhý triatlon tzv. Ironman, kde je plávanie v dĺžke cca 3,5 km, na bicykli sa jazdí 180 km a nakoniec beží maratón 42 km. Pre deti sú ale vzdialenosti prispôsobené ich veku v dĺžkach, ktoré zvládnu aj bez systematického tréningu.
Vedľa klasického triatlonu existuje ešte aquatlon, ktorý sa skladá iba z plávania a behu a duatlon skladajúci sa z behu a cyklistiky. Terénný triatlon, kde sa cyklistická časť odohráva mimo cesty je potom vyhľadávaný najmä bikerov, ktorí zvládajú rýchle adrenalínové jazdy na bicykli v teréne lepšie ako "nudné" trasy po asfalte. Triatlon je šport, kde si každý a v každom veku môže nájsť ten svoj závod.
Od koľkých rokov môžu rodičia svoje deti do triatlonu prihlásiť?
Vhodný vek dieťaťa je okolo 9 rokov. Veľa ale záleží na samotnom dieťati a jeho vyspelosti. V tomto veku môžu byť medzi deťmi dosť veľké rozdiely v schopnostiach, takže nezriedka začínajú bez problémov už v 8 rokoch. Základom ale vždy je, aby sa dieťa nebálo ponoriť hlavu pod vodu, vedelo zaplávať aspon 10m akýmkoľvek spôsobom a vedelo jazdiť na bicykli.
Je to vhodný šport aj pre dievčatá?
Tak ako väčšina športov aj tento je vhodný pre všetky deti, dievčatá i chlapcov.
Nehrozí, že by to pre deti bolo príliš náročné? Predsa len sú to hneď 3 disciplíny …
Plávanie, beh aj jazda na bicykli sú celkom prirodzené aktivity všetkých detí, ktoré majú rady pohyb. Z pohľadu tréningového zaťaženia sú nároky obdobné ako pri iných športoch. Jednotlivé disciplíny sa netrénujú súčasne, ale jednotlivo podľa tréningových plánov. Po celý rok a najmä v zime je to hlavne plávanie v bazéne, na jar beh a akonáhle to počasie dovolí, je možné jazdiť na bicykli. Samozrejme vo vyššom veku v dorasteneckých a juniorských kategóriách a v prípade, že je športovec talentovaný a má vyššie ciele, je potrebné všetky tri disciplíny trénovať priebežne celý rok, ale to už je iná kapitola.
Aké vybavenie bude dieťa potrebovať? A musíme mu všetko zaobstarať, alebo sú niektoré pomôcky na zapožičanie od klubu?
Na začiatku deti potrebujú len bežné plavky, plavecké okuliare a piškótu, tj. plaveckú dosku. Na preteky v lete už deti musia mať buď jednodielne plavecké overaly, alebo dvojdielne plavky a to aj chlapci. Oddiel necháva šiť tieto plavky na zákazku. Niektoré špeciálne plavecké pomôcky majú oddiely vlastné a deťom je požičiavajú. Na jar potom na cyklistiku v nižšom veku postačí trekové bicykel a prilbu a až až sa ukáže, že triatlon dieťa baví, je možné zaobstarať cestný bicykel. Kolesá sú dostupné v špecializovaných predajniach, alebo aj od odrastenejších pretekárov. Aj pre tieto účely môžeme poradiť na koho sa obrátiť a aké koleso by bolo najvhodnejšie. Samozrejme aby sme nezabudli, sú potrebné topánky vhodné pre behanie.
Ako je to s finančnou náročnosťou. Na aké najväčšie položky sa pripraviť?
Vzhľadom k dosť širokému cenovému rozpätie cien bicyklov, ostatných športových potrieb a obuvi a pod., Je už na rodičoch, koľko môžu do vybavenia investovať. Napríklad cestný bicykel sa dá zaobstarať za 14 ale aj za 160 tisíc korún. Takže finančná náročnosť sa dá zvládnuť. A potom sú tu ešte popletie pre oddiel, tie sú individuálne v každom klube.
Zvládne dieťa tréning a školu zároveň?
To je veľmi individuálne. Skĺbiť pravidelné tréningy so školou je problém pri každom športu, ak ho chcete robiť na nejakej úrovni. V tom sa tréning triatlone od ostatných športov nelíši. Naša skúsenosť je, že ak deti "prepadnú" športu, ktorý vyžaduje trpezlivosť, pravidelnosť, vytrvalosť a cieľavedomosť v príprave, prenesú si tieto vlastnosti aj do školy. Nie je výnimkou, že deti v oddiele študujú viacročné gymnáziá, stredné školy a spravidla pokračujú úspešne aj na vysokých školách.
Ako vyzerá klasická tréningová schéma mladého triatlonistu?
Tréning v triatlone má svoj systém. Je to dané predovšetkým sezónnosťou a vytrvaleckým charakterom športu. Cez zimu je tréning zameraný hlavne na technické zvládnutie plávanie a behu a na všeobecnú vytrvalosť - posilnenie výdrže. Trénujeme celoročne 3 x týždenne plávanie a raz týždenne cez zimu zaraďujeme všeobecnú športovú prípravu, tj. Technika behu, beh, posilňovanie, strečing. Na jar potom začíname behať vonku a ak to počasie dovolí aj jazdiť na bicykloch. Všeobecná vytrvalosť získaná plaveckým tréningom je prenositeľná aj na ostatné športy, takže pri pravidelnom tréningu cez zimu sú deti na tréningy vonku už pripravené. S rastúcim vekom sú tréningové dávky a zaťaženia zvýšené.
Trénuje sa celoročne?
Tréningy sú celoročne, 3 - 4 krát týždenne. Pravidelnosť a sústavnosť je pre každý šport veľmi dôležitá. Začatie ročného tréningového cyklu býva spravidla v októbri a končí pred letnými prázdninami. Do oddielu je možné za určitých podmienok vstúpiť aj kedykoľvek v priebehu roka.
Majú deti v klube dobrú partiu?
Kamarátske vzťahy sú v kolektíve detí vždy základom. Časť detí do oddielu chodí predovšetkým preto, že tu majú kamarátov. Dbáme na to, aby starší boli príkladom a aby mladší neboli staršími nejako odstrkovaný. V tréningových skupinách nezáleží na veku, ale na výkonnosti, takže spolu bez problémov trénujú mladší i starší.
Čo majú deti na triatlone najradšej?
U väčšiny detí je asi vždy na prvom mieste dobrá partia. Šport býva na druhom mieste s výnimkou cieľavedomých jedincov, ktorých vzorom sú slávni športovci. Na triatlone majú asi rady rozmanitosť športu, kedy tréning nie je monotónna a jednostranne zameraný, ale stále sa niečo deje. Lákavé pre deti je aj to, že aj keď sú potrebné v plávaní pomalší ako kamarát, stále to neznamená, že ho nemôžu poraziť, pretože môžu byť v lepšej v behu alebo cyklistike. A naopak aj najlepší plavec si nemôže byť istý víťazstvom, pretože v behu nedosahuje kvalít kamaráta, ktorý behá ako gepard.
Ako je to s pretekmi, preteká deti často a sú to hlavne víkendy?
+-0Preteky sú organizované hlavne cez víkendy a po celej republike. Začiatok býva už skoro na jar, kedy sú organizované skôr prípravné preteky v aquatlonu, kde sa súťaží v plávaní v bazéne a behu. Kedy je ešte chladno na plávanie vonku, sa súťaží v duatlon, tj. Beh - bicykel - beh. V júni potom už začína hlavné triatlonovej obdobie, ktoré trvá až do polovice septembra. Preteky sú rozdelené do neformálnych skupín, od tzv. "Pouťáků", kde súťaží netrénovaní športovci, ktorí si to chcú skúsiť, až po preteky v rámci Slovenského pohára s účasťou reprezentantov. V priebehu sezóny je dobré navštevovať oba typy pretekov. Pouťáky pre "zvýšenie sebavedomia", pretože tam už po polročnom tréningu môžu deti dosiahnuť v porovnaní s netrénovaným jedincami úspech. Pohárové preteky sú dobré pre to, aby deti aj oddiel dosiahol na podporu od športového zväzu a nezriedka je tu aj možnosť zaradenia detí do športových stredísk, čo má svoje výhody, ako je finančná podpora, možnosť účasti na sústredeniach, apod. Optimálny počet závodov za rok a teda víkendov venovaných športu je 8 - 12.
Keby to rodičov tiež chytilo, môžu sa zapojiť do trénovania so svojím dieťaťom?
Zapojenie rodičov detí je možné. Ak sa rodič chce podieľať na tréningu, môže v prvej fáze pomáhať kvalifikovaným trénerom a po čase si urobiť trénerský kurz. To radi privítame. Samozrejme za predpokladu, že sa rodič bude venovať celej skupine detí, nie len vlastnému.
Ak by chceli rodičia trénovať s deťmi, umožňujeme to v prípade, že nemáme úplne naplnenú kapacitu. Trénovanie rodičov s deťmi má svoje klady i zápory. Ak je dieťa závislejšie na rodičovi alebo rodič dieťa stráži viac než je potrebné, je problém s jeho začlenením do kolektívu a má to vplyv aj na jeho výkon a zapojenie do hier. Naopak ak deti s rodičmi súťaží kto bude lepšie, je to pre obe strany prínosné. Pri tréningu dospelých sme schopní poradiť ako zlepšiť technické zvládnutie športu, ale našou prioritou je tréning detí a mládeže.
Keď deťom nesadnú kolektívne športy, mohli by skúsiť práve triatlon?
Väčšina našich detí mala v kolektívnom športe nejaký problém. Buď sa nedokázali presadiť alebo im závislosť výsledku na ostatných nevyhovovala. Triatlon je individuálny šport, kde každý musí trénovať a pretekať za seba. Na druhú stranu kolektív triatlonistov je dosť súdržný a spolupracuje. Je to individuálny šport v partii rovnako naladených ľudí.
Beriete do oddielu aj deti, ktoré nemajú vysoké pretekárske ambície?
Nie každý má talent stať sa vrcholovým športovcom. A my nechceme z každého dieťaťa vrcholového športovca vychovať. Ale sme športové oddiel, nie záujmový krúžok. Naším cieľom je naučiť ich pohybové zručnosti, pravidelne športovať a súťažiť medzi sebou. Aj to potom stačí, aby deti boli v kolektíve svojich rovesníkov pohybovo i výkonnostne nadpriemerní. Deti, ktoré chodia nepravidelne alebo málo, rýchlo stráca kontakt s ostatnými. Nestačí výkonnostne aj keď napríklad začínali na rovnakej úrovni a nemajú ani spoločné zážitky, takže stráca aj osobný kontakt. To potom dieťa od športu skôr odradí.
Ďakujem moc za Vaše skúsenosti a všetkým deťom a mládežníkům prajem veľa zábavy pri tri-tréningoch! ;-)
ANČA zo Sporteon partie