Speedo v slovenskom štýle. Rozhovor so sales manažérkou Bárou Procházkovou.

Značka Speedo je bez preháňania legenda športového plávania. Bára Procházková sa v úlohe sales manažérky stará o to, aby sa plavky aj pomôcky Speedo dostali od výrobcu cez obchody (ako je ten náš) až k vám. Tak strmhlav do rozhovoru! ;-)

Bára, o čom je tvoja práca? A ako dlho už pre Speedo pracuješ?

Na vizitke mám pod menom "sales manager" pre ČR, SR a Maďarsko, to znamená, že sa starám o portfólio svojich zákazníkov (obchody a e-shopy s plaveckými potrebami). Mám na starosť predobjednávky, reklamácie, skrátka sa snažím, aby si každý plavec v Česku a na Slovensku mohol vybrať parádnu výbavu na bazén od Speeda. A o to všetko sa starám už osem rokov.


Ako vyzerá tvoj pracovný deň?

Veľa záleží na tom, v akom období sa ma spýtaš. Dvakrát v roku sa robia tzv. Predobjednávky, kedy obchodom predstavím novú kolekciu, ktorá bude na pultoch až o pol roka neskôr, takže to chce dobrý odhad, čo sa bude plavcom páčiť v budúcnosti. Na základe týchto predobjednávok sa potom zadá výroba. No, už teraz by si u mňa našli vzorky na rok 2018, tak je to niekedy trochu chaos. Ale to ma na tom baví, nikdy sa nenudím :-)


Ako si sa k takejto echt plaveckú prácu dostala? Cez aktívne plávanie, alebo náhoda?

Neviem, či je to "echt plavecká práca" - moja pozícia je skôr obchodný v distribučnej firme ako v bazéne. Častejšie ako slová obrátka, záber, kraul počúvam skôr slová target, budget a business plán :-)

A inak som chcela vždycky pracovať v športe, mám aj vyštudovanú Fakultu telesnej výchovy a športu. Vedela som, že nechcem učiť alebo trénovať, ale že je šport moja srdcovka a chcem s ním spojiť svoju prácu. Konkrétne v práci vo speedo som sa dostala cez spolužiaka z gymnázia, takže trochu zámer, trochu aj náhoda …

 

Kde berie Speedo inšpiráciu pre vzory svojich plaviek? Zvlášť u juniorských modelov sú to často veľmi pestré designy;-)

Myslím, že je to rovnaké ako vo všetkých tvorivých oblastiach - inšpirácia je všade okolo, tak záleží na dizajnérovi, či je všímavý a nápaditý a ako dokáže motívy stvárniť zrovna na plavkách. Tento rok sme mali na plavkách vďaka olympiáde v Riu dosť tropického zvieratstva a pestrých farieb. Rovnako tak sme plavky zdobili aj iPhonom, televíziou ... Takže sa nebojíme "prepašovať" do motívov aktuálne trendy a témy, čo hýbu svetom. Proste sa toho nebojíme :-)

 

Prečo myslíš, že je Speedo tak obľúbená plavecká značka?

Dobrá otázka! Za mňa určite aj z toho dôvodu, že sa nebojí inovácií. Dnes Speedo treba vyrába kolekciu plaviek z plastov vylovených v oceáne, nebálo sa vymeniť plastové obaly za papierové, aby príroda bola odľahčená o tony plastov a čo sa histórie týka - Speedo sa ako prvá odvážilo urobiť plavky ako ich poznáme dnes, skôr sa plávalo v plavkách , ktoré boli skôr šaty. V roku 2008 Speedo vyšlo s pretekárskymi plavkami, ktoré obliekalo 98% plavcov, čo získali v Pekingu medailu, to bolo niečo. Skrátka neskutočná história, prítomnosť a určite aj budútnosť :-)


Chystá sa vo Speede na rok 2017 niečo špeciálne, na čo sa môžeme tešiť? Uvítame malú ochutnávku;-)

Samozrejme! Časť už máte v obchode, treba špičkové plavecké okuliare Speedo Fastskin Prime Mirra, nové farby modelu Speedo Fastskin3 Elite Mirror, čoskoro dorazí aj kompletne celá nová kolekcia plaviek vrátane pestrých a odvážnych modelov pre teenagerov, pre slečny / dámy eco-friendly plavky spíchnuté z recyklovaných plastov H2O Active. A v lete sa môžete tešiť na novú radu plaveckých pomôcok. Je toho veľa.


Tak, späť k tebe, Baro. Čo ťa na tvojej práci najviac baví?

To, že je to hrozne živé a nikdy sa nenudím. A tiež je to práca s ľuďmi a ja sa vždy rada so svojimi zákazníkmi stretnem, máme medzi sebou priateľské vzťahy.

 

Vieš si predstaviť, čo by si robila, keby neexistovalo Speedo?

Áno, určite by som robila niečo podobné alebo naopak niečo úplne iného, kto vie :-) Trebárs by som len lyžovala na Zélande :-)

 

Keď "vypneš" Speedo, akými aktivitami si plníš voľný čas?

Beh, plávanie, lyže, bicykel, beďas, filmy, priatelia, rodina, cestovanie ... Taká tá klasika s malinkými odchýlkami podľa obdobia a možností :-)


A ešte jedna otázka na záver - prečo myslíš, že by tí, ktorí ešte neplávajú, mali dať tomuto športu šancu?

Najdôležitejšie je zachrániť si alebo niekomu život vďaka tomu, že vieš plávať. Je potrebné dodať odvahu tým, čo plávať nevedia, aby prekonali svoje obavy a išli do toho a zažili ten pocit, čo si my, čo aspoň nejak plávať vieme, nepamätujeme.Tú radosť z toho, že uplaveš pár metrov bez dotyku o dno. Časom získaš dôveru, že preplávaš, čo sa ti zachce bez strachu o život a potom ťa napadne, možno by som to zvládla rýchlejšie, lepšie ... Aj keď plávanie nepatrí medzi tie najkomerčnejšie, zober si, že skoro úplne všetci sa kúpu aspoň v lete v rybníkoch, jazerách, mori a každý urobí aspoň pár temp. Plávanie je minimálne populárne skrz kúpanie.

No a prečo viac plávať než sa kúpať? Pretože ešte lepšie ako kúpanie je pocit, že niekam doplávaš a mohla by si viac, rýchlejšie... Každý z nás sa musí hýbať, sme tak nastaveni. Nižšia gravitácia šetrí kĺby a veľa zranení v športe je z pretrénovania a to sa ti v plávaní zas tak ľahko nestane. Plávať a zlepšovať sa v plávaní musí človek živý, je komplexný, je pomerne ľahko dostupné. A ten pocit, keď sa zlepšuješ a máš pocit, že vodou letíš, je úžasný. A navyše, oproti cyklickým športom, je vhodný pre páry, nie sú tam také výkonnostné rozdiely ako pri cyklistike a pod, ak teda práve nemáte za partnera majstra sveta alebo tak niekoho :-)

 

Bára, ďakujem za odpovede a nech si vo Speede stále spokojná;-)Všetky kategórie