Stručná história Speeda

Píše sa rok 1888, svetlo sveta uzrie nový magazín National Geographic, v Brazílii sa zruší otroctvo, vzniká firma Kodak a svetoznáme spoločnosť IBM. A práve v tomto roku sa v Škótsku rodí muž menom Alexander MacRae.

Šťastie mladého Alexandera

O 22 rokov neskôr sa mladý Alexander rozhodne hľadať svoje životné šťastie v Austrálii, ktoré o 4 roky neskôr, teda v roku 1914 aj doopravdy nájde, keď zakladá spoločnosť MacRae and Company Hosiery. Tá sa spočiatku zameriava na výrobu spodného prádla pod značkou Fortitude a behom prvej svetovej vojny zásobuje vojakov austrálskej armády ponožkami, čo je pre firmu veľmi významným biznisom.

  

Veľký úspech pre túto firmu znamená hlavne rok 1927, keď sa Alexander MacRae rozhodne investovať vysokú sumu peňazí do výroby plaviek. Z tohoto kroku vzišiel výsledný produkt – plavky menom Racer-Back. Tie sa pýšili kontroverzným, taktiež revolučným strihom odhaľujúcim ramená a hornú časť chrbta, čo poskytovalo plavcom vyššiu slobodu pohybu vo vode. Vďaka tomu sa tieto plavky stali veľkým hitom závodných plavcov.

Rodí sa Speedo

Nový názov firmy na seba nenechal dlho čakať. V roku 1928 bola v spoločnosti vyhlásená súťaž o najlepší slogan, ktorej víťazom sa stal Jim Parson so svojim claimom: “Speed on in your Speedos.” O ďalší rok neskôr plavec Arne Borg zvíťazil v plavkách Speedo a dokonca v nich prelomil terajší svetový rekord. Celosvetovú uznávanosť si potom táto firma so zbrusu novým názvom vyslúžila vďaka sponzorovaniu takých udalostí, ako napríklad olympijské hry v roku 1932 a 1936.

V roku 1932 na seba plavky Speedo obliekla šestnásťročná súťažiaca Claire Dennis, ktorej plavky Speedo zaistili víťazstvo. Aj napriek tomuto víťazstvu si však Claire vypočula kritiku kvôli svojim plavkám, ktoré údajne odhaľujú až moc ramená. Ani letné olympijské hry v Berlíne o 4 roky neskôr pre Speedo neboli žiadnou prechádzkou, lebo aj tu sa firma postarala o vzbudenie viacerých kontroverzií. Tie spôsobil nový strih plaviek, pre ktorý sa dnes uchytil názov Trunks. Kontroverziu vzbudzovali plavky hlavne preto, že išlo vôbec o prvé plavky, ktoré nezakrývali mužskú hruď.

  

O dva roky neskôr zakladateľ firmy, Alexander MacRae, umiera vo veku 50 rokov.

Povojnové obdobie

Behom druhej svetovej vojny Speedo opäť zameralo svoje úsilie na pomoc vojakom a tesne po vojne si firma zasa užívala zvýšený dopyt po plavkách, v tom čase hlavne po bikinách vynájdených v roku 1946 dvojicou Francúzov, Louisom Réardom a návrhárom Jacquesom Heimom.

V roku 1956 sa konali olympijské hry v Melbourne. I tie pre Speedo predstavovali prielom. Nielen že firma sponzorovala austrálsky plavecký tím, ktorý si z hier odniesol osem zlatých medailí, ale predstavila tu tiež nový strih plaviek, známych pod názvom Brief. Speedo ale v inováciách nespomalilo a o rok neskôr prišlo s plavkami, ktoré boli vyrobené z nového materiálu, nylonu.

Rok 1959 sa nesie v znamení expanzie firmy, ktorá exportuje svoj tovar už aj do Spojených štátov a buduje novú medzinárodnú divíziu pre sledovanie trhu na Novom Zélande, v Japonsku a južnej Afrike.

 

Speedo potvrdzuje svoje prvenstvo

Šesťdesiate roky pre Speedo znamenajú potvrdenie prvenstva vo výrobe súťažných plaviek, pretože 27 z 29 súťažiacich, ktorí na olympijských hrách v Mexiku v roku 1968 získali zlatú medailu, súťažili v plavkách Speedo.

  

 

V sedemdesiatych rokoch Speedo prichádza s ďalšími inováciami. Nepoužíva pri výrobe plaviek len nylon, ale pridáva k nemu aj elastán. To Speedu dokorán otvorilo dvere k produkcii nových štýlov plaveckého a športovného oblečenia. O tom, ako veľmi inovatívny krok to bol, sa môžeme presvedčiť aj dnes, pretože kombináciu nylonu a elastánu Speedo u viacerých svojich produktoch stále používa.

Možno to nie je treba ani vystihovať, pretože pozorný čitateľ isto tuší, ako to s plavkami Speedo dopadlo v 1972 na olympijských hrách v Mníchove. Celkom 21 z 22 svetových rekordov bolo prelomených plavcami, ktorí na sebe mali plavky Speedo.

90. roky po súčasnosť

A už sa pomaly, ale isto dostávame do súčasnosti. V roku 1992 firma predstavila súťažné plavky S2000 Suit, ktoré znižovali odpor vody pri plávaní až o 15 % a nie je teda divu, že 53 % medailistov na olympijských hrách v Barcelone súťažilo práve v tomto modelu.

V roku 1994 uzrela svetlo sveta prvá chlóruodolná tkanina Endurance. O šesť rokov neskôr na hrách v Sydney Speedo debutuje s novými plavkami FASTSKIN, vďaka ktorým je prelomených 13 svetových rekordov.

Rok 2008 znamenalo pre Speedo 80. narodeniny, ktoré firma oslávila vypustením súťažných plaviek LZR Racer. Tie sa vtedy stali technicky najpokročilejšími plavkami pre súťažiacich a plával v nich i samotný Michael Phelps, ktorý v nich vyhral 8 zlatých medailí na hrách v Pekingu.

  

 

Rok 2010 sa stal v oblasti plaviek významným predovšetkým pre ženy, ktoré si zamilovali plavky Speedo, ale zároveň sa necítili v plavkách tak sebaisto, ako by chceli. Speedo preto vstúpilo na trh s tvarujúcimi a zoštíhlujúcimi plavkami Speedo Sculpture Shapeline.

Týmto to samozrejme pre Speedo ani zďaleka nekončí, pretože táto spoločnosť neustále vyvíja nové technológie, ktoré pomáhajú nielen súťažným plavcom, ale aj tým rekreačným. Ich produkty, a to nielen plavky, ale aj ostatné plavecké potreby, sa pýšia bezkonkurenčnou kvalitou spracovania, skvelým vzhľadom a taktiež pohodlím, čo je presne to, čo zákazníci od plaviek očakávajú. A práve zákazníci ležia Speedu na srdci.



Všetky kategórie