Všetko o volejbalových chráničoch

Aký typ chráničov? Aké hrubé? Za akú cenu? Je pravidlom, že čím viac si zaplatíte, tým väčšia bude ochrana, komfort či trvanlivosť?

V tomto článku sa Vám pokúsime tému volejbalových chráničov viac priblížiť a vysvetliť jednotlivé rozdiely.

 

Na čo vlastne chrániče slúžia?

Predovšetkým na ochranu kolien. Dajú sa pojať niekoľkými spôsobmi, hráči, ktorí používajú podkolienky, si ich môžu schovať pod chrániče, aby držali a nekĺzali nadol. Chránia kolená pred nárazmi, spáleninami a atď.

Nosenie volejbalových nákolenníkov je predovšetkým o komforte a zvyku. Z vlastných skúseností pri testoch volejbalových chráničov vieme, že volejbalové chrániče sú veľmi návykové, keď si na ne zvyknete, už bez nich nechcete hrať. Pocit, že sa môžete akokoľvek váľať po zemi bez toho, aby ste sa zranili či spálili, je návykový. Samozrejme sa nájdu volejbalisti, ktorí hrajú bez chráničov, nie sú na ne zvyknutí a nikdy si nezvyknú, ide jednoducho o zvyk.

 

Technológia volejbalových chráničov?

Špeciálna vonkajšia vrstva pre väčšiu trvanlivosť. Na chráničoch Rucanor Set Up je to napríklad zosilnená karbónová vrstva. Chrániče sa tak rýchlo neprepália a dlhšie vydržia.

Zlepšená ventilácia a odvod tepla. Vynikajúcim príkladom sú chrániče Mizuno VS1. Tieto nákolenníky majú technológiu InterCool, sú to malé ventilačné dierky vnútri ochranného vankúšika, ktoré umožňujú kvalitný odvod potu a perfektnú vetrateľnosť. Koleno sa tak nepotí a chrániče perfektne držia na svojom mieste.

 

 

Špeciálna bočná ochrana. Častý je záujem o chrániče, ktoré majú zosilnenú bočnú ochranu. Vyskytujú sa chrániče, ktoré sú špeciálne tvarované na každé koleno zvlášť a majú tak zosilnenú vnútornú časť kolena.

Chrániče so zadným otvoreným kolenom, ktoré zlepšujú pohyblivosť v chráničoch a lepšie vetrajú.

Kvalitnejšie vnútorné materiály typu VS1 a iné, sú odolnejšie a trvanlivejšie oproti klasickým molitanovým materiálom. Lepšie priľnú ku kolenu, neotlačia sa tak rýchlo ako bežný molitan a vydržia dlhšie pružné.

 

Ako vybrať správnu veľkosť volejbalových chráničov?

Chrániče sú elastické, prispôsobivé a aby dobre sedeli, nesmú byť príliš voľné ani tesné. Často až pri hre zistíte, že chrániče škrtia, či naopak kĺžu nadol. Väčšina chráničov sa ponúka v bežných veľkostiach S, M, L, XL alebo s označením Junior/Senior.

Pri nami predávaných chráničoch vždy uvádzame veľkostnú tabuľku na obvod kolena, ktoré si zmeriate klasickým krajčírskym metrom v stoji.

 

Ako poznáte, že Vám chrániče sedia?

Prvé nasadenie nemusí byť vždy najideálnejšie. Chrániče môžu byť po vybalení z obalu rôzne deformované a potrebujú čas na správne prispôsobenie sa kolenu. Najmä lacnejšie chrániče, ktoré sú z tvrdých a málo prispôsobivých materiálov. Je potrebné v nich aj dlhšie hrať, aby tzv. zmäkli a priľnuli ku kolenu.

Veľkostne musia byť príjemné, nesmú vytvárať pocit stiesnenosti ani voľnosti. Chrániče, ktoré sa vyskúšajú prvýkrát a zdajú sa byť trošku tesné, sa pri samotnej hre po dlhšej dobe môžu ukázať ako veľmi tesné. Je to dané väčšiemu rozprúdeniu krvi pri aktivite. Chrániče po čase trochu povolia, ale neodporúčame sa na to spoliehať.

 

Starostlivosť o volejbalové chrániče

O volejbalové chrániče sa nie je treba nijak zvlášť starať. Po použití pretočte chrániče naruby a nechajte vyschnúť od potu. V prípade prania odporúčame prať na max. 40 stupňov.



Všetky kategórie