Ako vybrať plavecké okuliare

 
Kladiete si otázku, ako vybrať správne plavecké okuliare? V našom článku sa dozviete, ako pri výbere postupovať a aké sú možnosti pri výbere plaveckých okuliarov. Plaveckých okuliarov je celý rad, výber záleží na osobných preferenciách a tak nie je ľahký, ale z praxe popíšeme a vyberieme najobľúbenejšie, konkrétne modely, s ktorými máme tie najlepšie skúsenosti.
 
 

Vyberáme plavecké okuliare podľa farby

Farba očníc plaveckých okuliarov je to prvé, čo si na okuliaroch všimneme. Nejde však iba o vzhľad, ale takisto o funkciu, kedy niektoré majú zjasňujúce účinky vo vode, iné naopak tlmia svetlo, a preto je každá farba vhodná na niečo iné.
 
1) Na plávanie vo vnútorných bazénoch sú vhodnejšie číre alebo svetlejšie očnice. Ich výhodou je, že poskytujú jasný pohľad bez skreslenia farieb a sú teda vhodné do bazénov, kde je horšie osvetlenie. Čírymi očnicami nič nepokazíte a sú veľmi univerzálne.
 
2) Na plávanie vonku v bazéne, na otvorenej vode či v mori sú vhodnejšie tmavšie očnice. Najlepšie dymové, zrkadlové alebo polarizované, ktoré tlmia slnečné svetlo a nenamáhajú oči.
 
3) Na plávanie vonku i vnútri? Samozrejme, je možné využiť tmavé okuliare na plávanie vnútri a svetlé na plávanie vonku, ale ide o určitý komfort. Pri rannom plávaní v dymových okuliaroch, kde je slabé osvetlenie bazéna alebo pri plávaní na ostrom slnku v čírych, sa môže plávanie zbytočne znepríjemniť. Preto je vhodné mať okuliare na oba varianty...
 
 

Vyberáme plavecké okuliare podľa účelu

1) Pri rekreačnom plávaní je najdôležitejšie pohodlie a dobrý prehľad. Ak neviete, po akých okuliaroch siahnuť, zvoľte okuliare väčšie, ktoré sa lepšie prispôsobia tvári. Rekreačné okuliare, ktoré máme vyskúšané a radi odporúčame, sú napríklad: unisex Aquasphere Kaiman a pre plavkyne obľúbené Speedo Flexiseal. Voľba je samozrejme na osobných preferenciách, ale oba modely sú vo svojich kategóriách najobľúbenejšie a môžeme ich odporučiť.
 
2) Plavecké okuliare na súťaže sú často menšie a majú nízky profil, aby mali čo najmenší odpor vo vode. Pretekárske plavecké okuliare majú malé tesnenie, alebo nemajú vôbec žiadne, tie sa nazývajú škrupiny a je treba si na ne zvyknúť. Medzi špičku pretekárskych plaveckých okuliarov patria Arena Cobra Ultra Swipe, Speedo Fastskin Pure Focus Mirror a takisto Speedo Fastskin Hyper Elite Mirror. O kvalite týchto pretekárskych okuliarov svedčí aj ich obľúbenosť.
 
3) Triatlonisti potrebujú široké zorné pole, aby videli, čo sa okolo nich deje. Okuliare na triatlon bývajú preto široké so širokým videním. Zároveň musia byť tieto okuliare odolné a s vysokým tesnením, aby vydržali prípadnú zrážku s iným športovcom. Kvôli zápasom na otvorenej vode mávajú často dymové, zrkadlové či polarizované sklá. Na triatlon sa nám veľmi osvedčili Aqua Sphere Kayenne.
 
4) S dioptriami je plávanie oveľa lepšie a schopnosť jasne vidieť pod vodou s dioptrickými okuliarmi mení život mnohým ľuďom, ktorí majú problém vidieť bez okuliarov alebo kontaktných šošoviek. Bohužiaľ sú možnosti dioptrických okuliarov obmedzené a neponúkajú veľmi široký výber, každopádne sme radi, že taká možnosť existuje.
 
 

Plavecké okuliare vyberáme podľa veku a pohlavia

1) Väčšina plaveckých okuliarov je unisex, teda sú vhodné pre plavcov aj plavkyne.
 
2) Ženy majú menší obličaj a klasické unisex okuliare im občas nesedia. Dámske plavecké okuliare majú preto menšie očnice, aby sa lepšie zmestili do ženských očnicových oblúkov. Menšie bývajú i nosníky, aby okuliare lepšie sedeli. Častejšie než unisex okuliare majú tie dámske rozdvojený popruh, aby lepšie držali na hlave s copom. V neposlednom rade tieto okuliare mávajú nežný dámsky dizajn.
 
3) Detské plavecké okuliare rozlišujeme podľa veku do kategórií 2 – 6 rokov a 6 – 14 rokov. Okuliare pre najmenších sú prispôsobené malým detským obličajom, aby netlačili, nezatekalo do nich a zároveň sú z odolných materiálov, aby vydržali detskú vodnú zábavu. Veľmi obľúbené sú plavecké okuliare Swimaholic Danube, ktoré obsiahnu veľkú časť tváre a veľmi dobre držia.
 
 

Tip na záver:

Plavecké okuliare sa skôr či neskôr začnú zahmlievať. Záleží na mnohých faktoroch, ako napríklad teplota vody, pot, vonkajšia teplota a ďalšie, ale i tak odporúčame si prečítať článok o správnej údržbe plaveckých okuliarov, aby čo najdlhšie vydržali.
 
Ak plavecké okuliare nesedia, skúste sa pohrať s nosníkom (stredový dielom medzi očnicami) a vymeniť si ho za menší/väčší, ak to okuliare umožňujú. Takisto správnym nastavením popruhu možno veľmi dobre regulovať priľnavosť plaveckých okuliarov. Nedávajte si popruh hneď za uši, ale posuňte si ho vyššie k temenu hlavy.
 
V ponuke máme viac než 300 druhov plaveckých okuliarov všetkých farieb, druhov a určenia, kde si určite vyberie každý.


Všetky kategórie