Ako začať s triatlonom?

Pred tým, než sa pustíme do odpovedanie na otázku uvedenú v názve, možno by niektorí radi vedeli, čo to triatlon vôbec je? Triatlon je fyzicky aj psychicky veľmi náročný vytrvalostný šport, ktorý zahŕňa celkom tri disciplíny, a to plávanie, jazdu na bicykli a beh. Tie je nutné absolvovať v stanovenom poradí v tesnom slede za sebou.

Československo – kolíska európskeho triatlonu

Počiatky triatlonu vo svete sú trochu zahalené hmlou. Niektorí datujú počiatok triatlonu do dvadsiatych rokov minulého storočia a za jeho kolísku považujú Francúzsko. Iné zdroje uvádzajú ako počiatok tohto športu 70. roky 20. storočia, kedy sa v San Diegu konala akcia s názvom Mission Bay Triathlon. Iste však vieme, že vo vtedajšom Československu sa prvýkrát triatlon uskutočnil 21. júna 1980 v Prednej Hlbokej. Čo je však na tejto udalosti unikátne, je to, že nešlo len o prvý triatlon u nás, ale vôbec o prvý triatlon v celej Európe.

Ako začať?

Tu platí rovnaké pravidlo ako u všetkého ostatného: Všetko je vo vašej hlave. Takže keď už ste sa rozhodli, musíte nájsť dostatok vôle, aby ste vytrvali. Vaším hlavným cieľom je teda zvládnut triatlon. K tomuto cieľu si stanovte čiastkové ciele a plán, ktorý vás k týmto čiastkovým cieľom a následne k triatlonu samotnému dovedie. Skvelým nápadom je vybrať si nejaké preteky, zaplatiť si štartovné a začať trénovať. Zaplatené stratovné je už celkom slušná motivácia k tomu, aby sme so sebou niečo robili.

Máte zaplatený závod. Teraz je na rade stanovenie rozvrhu, ktorý vás na preteky pripraví. Ideálne je týždenný plán tréningov, ktorý budete skalopevne a dôsledne dodržiavať.

Povedali sme, že triatlon zahŕňa celkom tri oblasti: Teda plávanie, jazdu na bicykli a beh. Na všetky tri disciplíny je potreba trénovať. O tom, ako začať s plávaním, sme písali už tu. V stručnosti zhrňme, že je dobré si nájsť trénera, ktorý by nás odnaučil prípadné chyby v plaveckom štýle. To znamená, že potom budete robiť veci správne, čím ušetríte veľa energie. Odporúča sa trénovať 2-3x týždenne. K plaveckým tréningom budete tiež potrebovať patričnú výbavu v podobe kvalitných tréningových plaviek, okuliarov aj čiapočky.

Jazda na bicykli. Ak koleso nemáte, kúpte si ho, ak máte, postarajte sa, aby fungovalo, ako má, budete na ňom totiž tráviť nemalý objem času. Odporúčajú sa 1-2 tréningy týždenne. Logickou voľbou pre okamihy, kedy nie je možné na bicykli trénovať vonku, je jazda na cyklotrenažéri. Cyklotréning by však nemal zahŕňať len samotnú jazdu na bicykli. Prechod z vody na bicykel pri závodu je totiž často nepríjemný, a preto by sa mal trénovať práve aj tento prechod.

Beh je v súčasnej dobe hojne rozšírený šport. Tu výbava zas tak moc veľkú úlohu nehrá. Stačí kvalitné topánky, ktoré efektívne tlmí nárazy. Pokiaľ s behaním nijak veľké skúsenosti nemáte, začnite radšej zľahka, nech svoju triatlonovej kariéru nepošlete hneď do kôpru, a postupne zvyšujte svoje nároky. Zlaté pravidlo hovorí, že je potrebné bežať takým tempom, aby ste mohli súvisle komunikovať a nijak moc sa pri tom nezadýchávali. Keď už s dychom nestačíte, proste spomaľte. A nebojte, nie je žiadna hanba prejsť do rýchlejšiej chôdzi.

Odpočinok a regenerácia je niečo, čo sa veľmi často zabúda a podceňuje. Chýbať by preto nemalo preťahovanie, poctivé rozcvičenie a ani masáže nie sú od veci. Samozrejmá je aj správna životospráva, pravidelný výdatný spánok a samozrejme stravovanie (o ktorom sme písali tu), aby telo malo dostatok energie na záťaž, ktoré ho podrobíte.

Tak čo, pustíte sa do tréningu? :-)



Všetky kategórie