Druhy tesnenia očníc

Tesnenie plaveckých okuliarov je časť medzi tvárou a pevnou škrupinou očníc. Existuje niekoľko druhov a my vám predstavíme tie, s ktorými sa stretnete najčastejšie.

Bez tesnenia (škrupiny)

Aj plavecké okuliare môžu byť bez tesnenia. Jedná sa o závodné okuliare, ktoré majú nízky profil, aby kládli čo najmenší odpor pri plávaní. Niekedy až na úkor pohodlia. Tieto okuliare držia na tvári čisto pomocou podtlaku. Nevýhoda týchto okuliarov je, že sa na ne horšie zvyká a otlaky zozačiatku môžu byť až bolestivé. Takýmto okuliarom sa väčšinou hovorí škrupiny.

Neoprénové tesnenie

Okuliare s týmto typom tesnenia sú opatrené slabou vrstvou neoprénu okolo očníc. Neoprénové tesnenie je mäkké, ale má nižšiu životnosť. Neoprén sa spravidla časom otlakoch, stuhne či sa inak deformuje. Výhodou tohto tesnenia je vysoký komfort pri nosení, ale častokrát na úkor tesnosti.

Silikónové tesnenia

Tento druh je najvyužívanejšie. Silikón je protialergénny a príjemný materiál. Zachováva si dlhú životnosť a nepraská. Veľmi záleží na spracovanie silikónového tesnenia, ktoré môže byť vylisované veľmi tenko či hrubšie. Náklady na výrobu tenko vylisovaného tesnenia sú vyššie, ale je tu vyššie percento komfortu a tesnosti, preto sa toto tesnenie objavuje skôr u drahších okuliarov. Zvláštne je aj ďalší druh silikónového tesnenia, ktoré pripomína skôr tesnenie u potápačskej masky. Presahuje aj cez obočie a spája obe očnice okuliarov. Je robené hlavne pre plavcov, ktorým bežné tesnenia nevyhovujú či nesedia.

Termoplastická guma

Vysoko kvalitné tesnenie. Má podobné vlastnosti ako silikón, ale je pevnejší a má dlhšiu životnosť. Tieto tesnenia majú kvalitné okuliare vo vyššej cenovej relácii. Na prvý pohľad je veľmi podobné silikónovému.

A teraz presunieme pozornosť na nos. Vedeli ste, že existuje hneď niekoľko druhov nosníkov? Poďme sa na ne mrknúť v ďalšom článku.Všetky kategórie