Farba očníc u plaveckých okuliarov

Každá farba očnice má svoju funkciu. Aká je ideálna pre vás?

Zrkadlové alebo farebné?

Očnice plaveckých okuliarov sa robia v mnohých farbách. Najobľúbenejšie sú určite dymové (šedohnedá farba), číre, modré a zrkadlové. Aký je medzi nimi rozdiel? Prečo sa robia rôzne farby? Nejde iba o dizajn, niektoré zafarbenie majú prejasňujúci účinky vo vode, iné naopak tlmí svetlo. Napríklad zrkadlovo zafarbené šošovky odrážajú svetlo, ak sa pozriete na plavca, ktorý ich má, tak mu do očí neuvidíte, ale on vám áno. Vo vonkajšom bazéne sú vhodné, kdežto pri nižšom osvetlení vo vnútornom bazéne to nie je ideálna voľba. Poďme si predstaviť funkcie rôzných farebných očníc.

Zrkadlové

Zrkadlové (mirrorové) očnice sú spravidla tmavšie, ale nie je to pravidlo. Záleží na farbe polykarbonátu a sile mirrorovej vrstvy. Okuliare sú veľmi vhodné na plávanie vonku alebo vo vonkajších bazénoch. Tlmí totiž slnečné svetlo a nenamáhajú oči. Zrkadlové očnice môžu mať tiež farebné zafarbenie, napríklad do zlata, modra, ružova alebo červena. Je to však iba dizajnová záležitosť.

Dymové

Majú podobnú funkciu ako zrkadlové s tým rozdielom, že môžu byť ľahko svetlejšie. Znižujú tiež celkový jas farieb bez nadmerného skreslenia. Záleží to však na odtieni konkrétnych okuliarov, môžete si teda vždy vybrať, akú veľkú silu dymového efektu chcete.

Modré

Modré očnice sú navrhnuté tak, aby znižovali oslnenia od vody a zabezpečovali viditeľnosť v ostrom svetle ako v interiéri, tak aj vonku.

Fialové / Ružové

Takto farebné šošovky ponúkajú najlepší kontrast objektov proti zelenému alebo modrému pozadiu, čo je dobrou voľbou pre vonkajšie použitie.

Žlté / Oranžové

Tieto odtiene očníc prakticky eliminujú modrú z farebného spektra, takže všetko sa vo vode zdá ostré a jasné. Tiež celkovo prejasní bazén. Ideálne do vnútorných priestorov.

Číre

Ich výhoda je, že poskytujú jasný pohľad bez skresľovania farieb. Ideálne do vnútorných bazénov.

Polarizované okuliare

Rovnako ako slnečné okuliare aj plavecké sa robia s polarizačnou úpravou. Polarizované sklá prinášajú jasnejšie videnie vďaka potlačeniu odleskov a tým aj nepríjemného oslnenia.

Ako funguje polarizácia (obrázok vľavo bez polarizovaných okuliarov)


Farby očníc by sme teda mali. A čo typy tesnenia očníc? Vieme a poradíme v ďalšom dieli nášho seriálu o plaveckých okuliaroch;-)Všetky kategórie