Na čo slúži plavecká doska?

 
Plavecká doska je univerzálna pomôcka pre plavecký tréning. Plávať s ňou môžu deti i dospelí a vďaka rôznym variantom s ňou možno trénovať všetky plavecké spôsoby. V neposlednom rade je plavecká doska skvelým spestrením plaveckého tréningu jednak pre začiatočníkov, ktorí sa ešte len učia základy, ale aj pre výkonnostných plavcov, ktorí zlepšujú techniku plávania.
 
 
Plavecká doska patrí medzi základné plavecké pomôcky a spoločne s plaveckým piškótom, packami a plutvami tvorí základný set každého plavca. S týmito štyrmi základnými pomôckami sa pri plaveckom tréningu stretnete najčastejšie a nemali by chýbať na žiadnom tréningu či vyučovaní plávania každého začínajúceho alebo výkonnostného plavca.
 
 

Kto plaveckú dosku využije?

Plavecká doska je skvelým parťákom pre začínajúcich plavcov, pretože dobre pláva a nadnáša, čím poskytuje oporu potrebnú v plaveckých začiatkoch, napríklad pri nácviku splývania, a tiež lepšiu stabilitu a polohu tela.
 
Dobrú službu však doska poskytne i pokročilým plavcom. Najčastejším pomocníkom je plavecká doska na zvýšenie práce nôh a ich výdrže. Častým príkladom plávania s doskou sú kraulové nohy s doskou 6 x 50 m.
 

 

Možnosti držania plaveckej dosky

 

Dosku využijete na všetky plavecké spôsoby

S doskou môžete trénovať takisto motýlikové vlnenie. Chytíte si dosku pred sebou v polohe na bruchu. Potom striedavo tlačíte nadol boky a obe nohy, čím dochádza k motýlikovému vlneniu. Pre uľahčenie tohto cvičenia je dobré použiť i plavecké plutvy
 
Doska má skutočne široké využitie, pretože s ňou môžete nacvičiť i znakové nohy. Uchopíte dosku pred sebou z oboch strán a pritlačíte si ju k hrudi. Ak je Vám to príjemnejšie, môžete ju i objať celými pažami. Potom sa len položíte na hladinu na chrbát, odrazíte sa od steny bazéna a kopete natiahnutými nohami podobne, ako pri kraule. 
 
S plaveckou doskou môžete jednoducho trénovať prsiarsky kop. Stačí dosku chytiť pred sebou a sústrediť sa na prácu nôh. Doska Vám pomáha udržovať hornú časť tela na hladine, Vy sa teda snažíte, aby neklesala spodná časť tela, čo zaistíte práve správnymi prsiarskymi nohami. 
 
Na tréning kraulu sa doska hodí takisto, pretože vďaka svojmu vztlaku udržuje Vaše telo v ideálnej, horizontálnej polohe a zabraňuje  klesaniu ku dnu. Dosku môžete držať opäť pred sebou v polohe na bruchu a iba správne kopať nohami.
 
Trénovať však môžete i kopanie na boku, kedy dosku držíte len v jednej ruke pred sebou, druhú máte pozdĺž tela a plávate na boku. Pri tomto cvičení už trénujete aj dýchanie do boku. Ďalej dosku využijete pri nácviku kraulových paží, kedy sa vďaka fixácii jednej paže môžete plne sústrediť na prácu druhej.
 
 

Tip na záver:

Pri častom používaní plaveckej dosky vďaka opieraniu sa o dosku a jej vztlaku môžu bolieť plecia. Po dlhšom plávaní s doskou nezabudnite zaradiť vyplávanie s uvoľnenými plecami. Napríklad znak súpaž. 
 
Ak trénujete znakové nohy, nemajte dosku položenú na vode celou jej plochou, ale len okrajom. Popláva sa Vám rýchlejšie a lepšie sa drží smer.
 
I s plaveckou doskou sa dajú robiť plavecké otočky. Skúste si to. :-)


Všetky kategórie