Na čo slúži plavecký piškót?

Ak sa nebavíme o malej okrúhlej desiate, je plavecký piškót, resp. pullbuoy, plavecká pomôcka, ktorú používame na nácvik kraulových paží umiestnením medzi nohy plavca. Čím bližšie k stredu tela plavca je piškót umiestnený, tým jednoduchšie je cvičenie úkonu. Dozveďte sa viac informácií o tejto obľúbenej plaveckej pomôcke.
 
Plavecký piškót patrí medzi základné plavecké pomôcky a spoločne s plaveckou doskou, packami a plutvami tvorí základný set každého plavca. S týmito štyrmi základnými pomôckami sa na plaveckom tréningu stretnete najčastejšie.
 
 
 

Čo je plavecký piškót

Piškót je uprostred prehnutý a úzky, aby sa dal pohodlne vložiť medzi nohy. Okraje má rozšírené, preto sa dobre drží a nevykĺzava. Plavecký piškót ľahko zafixuje nohy k sebe a znemožní plavcovi, aby nimi kopal. Vďaka tomu sa plavec musí plne sústrediť na tréning paží
 
 
Piškót takisto ponúka určitý vztlak, čím pomáha udržať telo v ideálnej plaveckej, horizontálnej polohe. Nemusíte sa teda zaoberať problémom, že by Vám nohy klesali ku dnu, ale môžete venovať plnú pozornosť práci paží.
 
 
 

Pre koho je plavecký piškót vhodný?

Na výuku začiatočníkov, ktorým plavecký piškót zdvihne telo a tým pomôže sa lepšie vyrovnať a sústrediť na prácu paží. Jeden z nácvikov môže byť „dobiehačka“ s piškótom, ktorú používame na odstránenie nedostatočného vytiahnutia paže na začiatku záberu. Pri „dobiehačke“ sa musia paže stretnúť vo vzpažení a piškót tak núti plavcov dlhšie zotrvať vo vytiahnutej polohe.
 
 
Pre skúsených a trénovaných plavcov je jedným z najčastejších plaveckých cvičení plávanie s plaveckými packami a piškótom zároveň. Docieli sa maximalizácia intenzity práce paží.
 
 

Tip na záver:

Pre zvýšenie intenzity práce používajte plavecký piškót v kombinácii s plaveckými packami.
 
Skúste si nedávať piškót len medzi stehná, ale umiestnite si ho medzi členky. Skúste zaplávať 100 m s piškótom medzi členkami. Čo na to Vaše brucho? :-)
 
Nepoužívajte plavecký piškót iba s kraulovým záberom. S piškótom skúšajte znakové, prsiarske a pre zdatnejších aj motýlikové paže.


Všetky kategórie