Plávanie v tehotenstve

Harmonizačné plávanie pre tehotné je ideálnou relaxáciou pre ženy v akejkoľvek fáze tehotenstva, pretože kde inde by aj deväťmesačné bruško malo byť menšou prekážkou, než vo vode? O výhodách sme sa porozprávali s Danou Lesovou, inštruktorkou plávania pre tehotné z plaveckej školy Vo vode doma.

Mohla by ste nám povedať, prečo je vlastne harmonizačné plávanie pre tehotné vhodné?

V tehotenstve by sa mala nastávajúca mamička naučiť relaxovať, upokojiť myseľ, naladiť sa na svoje telo a správne dýchať. To všetko nám voda umožňuje. A keďže voda krásne nadnáša, môže si mamička aj s rastúcim bruškom užívať pocit uvoľnenia až do konca tehotenstva.

Existuje nejaké obmedzenie, kedy či v akej fáze tehotenstva môžu ženy s plávaním začať?

Nie, žiadne obmedzenie nie je. Do kurzov k nám môžu chodiť ženy v akomkoľvek štádiu tehotenstva! Naše hodiny sú hlavne zamerané na to, aby si ženy uvedomili svoje telo a odpočinuli si. Pre tehotné je to dôležité aj z toho dôvodu, že sa ich telo mení, a tak sa učí, ako s ním pracovať, aby im nebolelo. Avšak naučiť sa vnímať svoje telo, jeho potreby a uľavovať mu od bolestí môžu nielen tehotné. Preto sú naše kurzy určené všetkým ženám.

Bavíme sa o plávaní pre tehotné. Avšak, ono to nie je plávanie v zmysle zdolávania v bazéne. Ako to vlastne vyzerá?

Rozhodne to nie je o výkone ani námahe. Je to plynutie, uvoľnenie, a jemné zapojenie niektorých svalov, zatiaľ čo ďalšie sa uvoľnia. Dôležitou súčasťou je samozrejme práca s dychom, čo ženy ocenia nielen pri pôrode, ale aj pri bežnom živote.

Je to fyzicky náročné?

Vôbec nie :-) Ženy sa učia užívať si vodu, vznášať sa a odpočívať. Rozhodne neplávame na výkon ani netrénujeme žiadne náročné plavecké spôsoby. Je to naozaj hlavne o tom, aby sa ženy naučili cítiť svoje telo.

Ako je to s vhodnosťou návštevy bazénu z hľadiska možných infekcií, na ktoré by ženy v tehotenstve mohli byť náchylnejší?

My máme lekcie v bazéne hoteli Juliš v Prahe, kde cez deň plávajú len deti, preto je tu čistota a hygiena zaručená. Niektoré mamičky, ktoré sa obávajú infekcie, potom používajú tampóny napustené Tea Tree olejčekom, ktorý chráni pred infekciou.

Dokázala by ste povedať, ako je to s ostatnými bazénmi? Môže si tehotná žena zájsť aj len tak sama niekam inam?

Veľa záleží na kvalite vody. Z ostatných bazénov by som volila skôr menší bazén, kam nechodí veľa ľudí. Veľká centra nie sú vhodné, pretože je tam príliš veľa chémie, aby sa udržala čistota vody. Navyše nie každý bohužiaľ dodržiava hygienické návyky ako sprchovanie pred plávaním, vo veľkých bazénoch je preto vyššie percento týchto jedincov a s tým spojené riziko horšej kvality vody. Cez leto sú vhodné aj prírodné kúpaliska alebo slané bazény. Veľa záleží aj na teplote vody, v niektorých bazénoch býva chladnejšie voda určená pre plávanie a nie pre relaxáciu. My napríklad máme v bazéne teplotu vody asi 31 ° C, čo je pre naše "plávanie" príjemné.

Povedzte nám, ako teda taká hodina prebieha, čo robíte?

Na začiatku sa vždy rozdýchavame do vody, kvôli nácviku práce s dychom. Potom nasledujú rôzne cviky pre uvoľnenie rúk i nôh. Potom začíname plávať. Ideálne je, aby mamičky plávali nad vodou i pod vodou a trénovali dýchanie, ale nie je to podmienkou. Potom prichádza relaxácie, kedy sa individuálne venujem každej žene podľa toho, čo práve ona potrebuje.

Akú veľkú skupinu máte, že sa stíhate venovať každej žene individuálne?

V skupine je maximálne 6 žien.

Používate nejaké plavecké pomôcky?

Z pomôcok využívame hlavne penové rezance, ktoré nadnášajú a umožňujú relaxáciu.

Čo keď žena nevie plávať alebo má strach z vody? Môže rovnako prísť?

Samozrejme áno. Strach z vody, alebo strach z potopenia nosa je len myšlienková pasca, ktorá sa dá rozpustiť, ak človek naozaj chce. Teraz zrovna mám v kurze jednu ženu, ktorá nevie plávať. Chodia k nám už druhý mesiac a je na nej krásne vidieť, ako sa každou lekciou viac uvoľňuje a vodu si začína naozaj užívať. Vážne sa nie je čoho báť.

Aké by ste uviedli výhody tohto plávania?

Okrem toho, že sa jedná o šport, ktorý je nenáročné na kĺby, čo ženy najmä v tehotenstve naozaj ocenia, je plávanie pre tehotné skvelým pomocníkom proti stresu. Snažíme sa naozaj najmä o to, aby sa žena uvoľnila, oddýchla si, prišla na iné myšlienky. Však k nám chodia aj tie, ktoré tehotné nie sú a chcú si proste len oddýchnuť a uvoľniť telo! :-)

Existujú nejaké obmedzenia? Napríklad pri rizikovom tehotenstve a pod.?

Pohyb v bazéne je veľmi nenáročný a šetrný. Mamička by nikdy nemala ísť cez svoje možnosti, čo vždy na začiatku hovorím. Ak je lekcia dobre vedená a lektor vie, čo sa môže a čo nie, je to absolútne bezpečné. Rizikové tehotenstvo prináša viac stresu, takže ak sa mamička uvoľní, môže dôjsť skôr k zlepšeniu stavu než k jeho zhoršeniu. V tomto prípade je však dôležitá aj konzultácia s lekárom. Všeobecne sa však nie je čoho báť :-)

Plávanie pre ženy je teda ideálnym koníčkom v období tehotenstva. Žena si pohodu vo vode môže užívať od prvých týždňov tehotenstva až do pôrodu a skvelo sa pri tom uvoľní, naučia sa uvedomovať si svoje telo, uvoľniť dôležité svaly a správne dýchať - to všetko sa pri pôrode môže jedine hodiť! A pobyt ženy vo vode ocení v blízkej budúcnosti aj jej dieťa ;-)

Pani Dane ďakujeme za rozhovor a nech to pláva!Všetky kategórie