7 dôvodov, prečo vás plávanie zbaví bolesti chrbta

Bolí vás chrbát a každá minúta strávená v sede pri počítači je pre vás utrpením? Presne vy by ste mali začať plávať. Zamierte raz či dvakrát týždenne na bazén, naučte sa správnu techniku a úľava od bolesti vás neminie. Ako plávanie konkrétne prospieva boľavému telu i duši? Ponorte sa do čítania ...

1. Žiadne otrasy pre kĺby a chrbticu

Gravitácia je neúprosná a v každú chvíľu nás ťahá spoľahlivo k zemi. Športové aktivity, v ktorých sa vystavujete dopadom na tvrdú zem vedú k postupnému opotrebovaniu kĺbov a chrbtice. A aj keď je ľudské telo na otrasy do istej miery pripravené, rozhodne sa oplatí s ním zaobchádzať šetrne. Plávanie kĺby nezaťažuje, pri tréningu prekonávate odpor vody, ale tento štýl pohybu nie je nárazový a pre kĺby nebezpečný. Plávanie je preto ideálny jednak ako primárny šport pre tých, ktorí si na kĺby a chrbticu musí dať pozor (bolesti, úrazy, nadváha), ale aj ako doplnková aktivita napr. K behu, aby ste telu dopriali aj iný štýl pohybu.

2. Vypestujete si pevný svalový korzet

Niektoré ženy majú obavu, aby im po plávaní nenarástli obrovské svalnaté ramená a paže. Nemajte strach, plávanie je skôr vytrvalostný tréning, nie silový. Pri pravidelnom tréningu sa telo krásne spevavé a pevnejší svalový korzet je osvedčenou cestou, ako dostať bolesti chrbta pod kontrolu. Choďte plávať pravidelne dvakrát týždenne a veľmi skoro si na sebe všimnete prvé zmeny- svaly budú pevnejšie a možno vás prekvapí, že sa objavia aj úplne nové ;-)

  

3. Zapojíte aj svaly, ktoré sa bežne "flákajú"

Možno ste si tiež mysleli, že sú pri plávaní namáhané predovšetkým ruky, ramená a nohy. Tak to ale nie je. Ak vypilujú správnu techniku ​​jednotlivých štýlov, do pohybu sa zapojí väčšina skupín svalov ľudského tela. Vrátane tých chrbtových a brušných, ktoré sú pri bolestiach chrbta často ochabnuté. Niektoré z týchto svalov sú usadené dosť hlboko a väčšinu dňa sa tak trochu "flákajú", práve pri plávaní sa dostanú zase do obrátok.

4. Naučíte sa správne dýchať

Ak ste niekedy riešili bolesti chrbta, iste viete, že kameňom úrazu môže byť už tak základná vec, ako je dýchanie. Niet divu, že jóga aj iné rehabilitačné cvičenia sú založené na správnej práci s dychom. Často dýchame plytko, len "do ramien", nevyužívame bránicu. To všetko narúša balans jemného systému svalov, väzov a kĺbov a bolesť či napätie sú tu. Pri plávaní sa výrazne zvyšuje kapacita pľúc a plný dych, pri ktorom využijete bránicu, celý hrudný kôš aj priestor pod kľúčovou kosťou. Správne a efektívne dýchanie je benefit, ktorý využijete doslova v každučký moment vášho života - pri športovej záťaži, keď dobiehate autobus, pri speve alebo keď budete potrebovať predýchať nervozitu či úzkosť.

  

5. Plávanie pomôže aj pri zdravotnom obmedzení

Malé deti, seniori, ľudia s nadváhou, nastávajúce mamičky, neurologickí pacienti ... Plávať môžu naozaj všetci. Chce to len poznať svoje ambície, možnosti a tiež zdravotné obmedzenia. Ak bojujete s bolesťami chrbta, odporúčame navštíviť skúseného fyzioterapeuta, ktorý vám poradí, na čo sa pri plávaní zamerať a čo naopak vynechať. Odporúčania bude pre každého iné, v základe ale vždy pôjde o to plávať technicky správne, naučiť sa dýchať do vody, plávať vedome, teda vnímať, ako sa telo vo vode chová a ktoré svaly zrovna pracujú. Rozhodne sa nebojte skúšať pomôcky - dosky, piškóty, packy, plutvy, šnorchle ... Každá pomôcka otvára nové možnosti v tréningu. Bola by veľká škoda vzdať či neskúsiť plávanie kvôli zdravotnému neduhu. Nebojte sa hľadať cestu. Skvelou inšpiráciou sú paralympijskí plavci, ktorí sa často k plávaniu dostali až po ťažkej chorobe či úrazu. Na blogu už sme písali o Mallory Weggemann a Bradu Snyderovi. Obaja športovci sa do plávania naplno pustili až po svojom zranení.

  

6. Relaxácia pre stuhnuté telo

Plávanie nie je len o výkonoch a honbe za pevnými svalmi. Voda má relaxačné účinky, nadnáša telo, môžeme sa v nej úplne upokojiť a doslova rozpustiť svalové napätie. Po niekoľkých bazénoch svižného plávania si môžete nadeliť aj "relaxačnými päťminútovkami", ideálne plávanú znakom, kedy vypnete výkonnostný mód a na chvíľu necháte pracovať vodu za vás. K relaxácii je vhodnejšie teplejšia voda, v chlade majú totiž svaly tendenciu tuhnúť. Pozrite sa, ako môže vyzerať také úplné "vypnutie" vo vode a nebojte sa to tiež niekedy skúsiť, váš boľavý chrbát to ocení.

7. doplávať si pre pokoj duše

A na záver sa odchýlenie od tela smerom k duši. Psychično síce zmieňujeme až ku koncu nášho článku, v skutočnosti je to ale dosť možno vôbec najdôležitejší bod. Vzťah duše a tela sa stal predmetom mnohých výskumov a dnes už vieme, že stres, úzkosti a nespracované emócie nás skôr či neskôr privedú k lekárovi. Trebárs s boľavým chrbtom. Aj tu dokáže plávanie pomôcť. Vodný živel prináša pokoj a ticho. Niektorí plavci vnímajú pohyb vo vode ako mentálne meditáciu, kedy majú v hlave úplne čisto. Iným ľuďom naopak práve v tomto tichu vyplávajú na povrch myšlienky a pocity, na ktoré bežne nemajú v rušnom dni čas. A tak sa im konečne môžu venovať. Žiadna variant nie je zle, môžete meditovať s prázdnou hlavou alebo v bazéne riešiť strasti a radosti života. Dôležité je, že pri plávaní máte možnosť venovať sa len a len sebe. Svojmu telu a duši. Nenechajte sa rozhodiť tým, že niekto vo vedľajšej dráhe pláva rýchlejšie. Alebo že majú tri dámy rovnaké plavky ako vy. Doplavia si nielen pre lepšiu kondíciu a zdravý chrbát, ale aj pre pokoj duše.

  

Nabudúce si na blog pozveme fyzioterapeutka Luciu Dušková, ktorá nám povie viac o tom, ako môže plávanie pomôcť pri konkrétnych diagnózach.

Viac radosti a menej bolesti praje Anča zo Sportex party.



Vodní činky Speedo Aqua Dumbell
Vodní činky Speedo Aqua Dumbell
33,46 €
Odošleme do 5 pracovných dní

Všetky kategórie