Rozhovor s našim kapitánom Vojtom Krapítkem

Nové tváre Sporteon party - Anča a Fanda - už poznáte. Ideálná chvíla si posvietiť aj na sporteon matador. Dneska v rozhovore predstavujeme Vojtu, ktorý pred ôsmimi rokmi Sportex.cz a Sporteon.sk naštartoval a veliteľský mostík vedie dodnes. Deväť otázok je od nás, tá desiata môže byť vašs, pýtajte sa dole v komentároch alebo napríklad na Facebooku. Vojta odkazuje, že odpovie úplne na všetko ;-)

Vojto, malá expedícia do minulosti, pamätáš si moment, kedy ťa prvýkrát napadlo začať predávať športové vybavenie?

Úplne prvýkrát ma to napadlo v Anglicku, kde som chodil ako študent pracovať. Robil som tam skoro všetko od rozvozu pizze po robotníka na stavbe. A vtedy som si povedal, že to nie je nič pre mňa. Že chcem podnikať. Ešte ma potom "doťukol" kamarát pri pive, ktorý sa v online sfére pohyboval. Veľmi rýchlo potom došlo na úvahy typu "čo by som teda mohol predávať". A pretože som bol plavec a športovec, pustil som sa logicky práve do týchto vôd.

Kedy a prečo si sa rozhodol, že už to nebude one-man show?

Sportex.cz som rozbiehal pred ôsmimi rokmi, bol som v prvom ročníku na výške a ako sídlo aj sklad mi slúžil moja izbička v byte :-) Ako sa ale objednávky množili, začalo mi to prerastať cez hlavu. Vždy som chcel byť pánom svojho času a života, pri one -man show módou si človek nemôže vziať ani deň voľna. To bol ten kľúčový moment, kedy som si uvedomil, že nechcem budovať len podnikanie, ale firmu s tímovými kolegami.

Čo je pre teba tá najväčšia výzva vo vedení ľudí?

Pre mňa osobne je určite veľká výzva všetky ukoordinovat, aby to tu šlapalo. Sklad, predajňa, marketing, vývoj ... Nad všetkým musím mať prehľad, ale zároveň je potrebné delegovať zodpovednosť a úlohy iným. A to je celkom ťažké - opustiť predstavu, že by som všetko zvládol najlepšie sám a odovzdať tú dôveru svojim zamestnancom. Zároveň by ma ale nebavilo len koordinovať, rád si taky máknu, to ma baví. A potom je tu zodpovednosť, ktorú voči svojim zamestnancom cítim. Aby mali každý deň kam prísť do práce, na ktorú spoliehajú. Skrátka sa snažím byť dobrým managerom, ktorý je priamy a zároveň fér, ktorý má prirodzený rešpekt, ale do tímu vnáša priateľskú atmosféru. A to nie je vždy úplne jednoduché zladiť.

  

Čo ti za tie roky v podnikaní urobilo najväčšiu radosť? A čo sa ti naopak nepodarilo?

S veľkou radosťou sledujem, ako Sportex.cz rastie pred očami. To, čo som si pred rokmi vysníval a prišlo mi to vtedy skoro nedosiahnuteľné sa zrazu plní. Prial som si profi sklad, krásnu predajňu a to všetko sa podarilo. Taktiež mám radosť z toho, ako sa nám darí ladiť technologickú stránku s fungovaním firmy.

A čo sa nepodarilo? Ani neviem. Chýb bolo samozrejme veľa, ale poučil som sa uäna nich a išiel som ďalej. Tak ma napadá len to, že sme mohli byť ešte väčší a rast ešte rýchlejšie. Ale našliapnuté máme dobre :-)

Keď za sebou po pracovnom dni si zavrel dvere od predajne, čo ti pláve hlavou?

"Sakra, dúfam, že som nezabudol zamknúť!" ;-D

Hlavne ale premýšľam o tom, čo som za ten deň stihol a čo naopak nie a čo ma čaká zajtra. A pretože mám ešte ďalšie podnikateľské projekty, napadá ma tiež, ako by som ich mohol posunúť, až prídem po práci domov. A vždy sa teším na šport, to je perfektný popracovní relax.

  

Kde hľadáš inšpiráciu - či už pre podnikanie alebo pre život všeobecne? Sú to ľudia, knižky, myšlienkové smery, cestovanie ... oceníme aj konkrétne tipy.

Články z odboru nasávam cez feedly.com. Najviac mi ale pre podnikanie rozhodne dáva kontakt s e-shopovou komunitou. Rád chodím na Barcamp, e-shop víkendy a ďalšie odborové stretnutia. Sadneme si skrátka chlap vedľa chlapa (alebo ženy, samozrejme :-)) a zdieľame medzi sebou, čo sa nám osvedčilo a čo nie. To je tá najlepšia inšpirácia. A potom je to plávanie a šport, pri ňom si skvele odpočiniem, unavím síce telo, ale načerpám hektolitre tej mentálnej energie a nové nápady potom prichádzajú skoro samé.

Ako sa pozeráš na štúdium na VŠ? Dala ti akademická pôda niečo, čo ti v podnikaní pomohlo?

Obsah štúdia mi v podnikaní asi moc nepomohol. Ale rozhodne som naplno vyťažil kontakty zo školy, pretože som študoval FTVS a získal som veľa priateľov a známych medzi športovcami. Určite pre mňa bolo veľkou výhodou aj to, že som mal pri štúdiu podporu od rodičov, Sportex.cz som totiž zakladal medzi SŠ a VŠ. A mal som možnosť sa plne venovať pri škole i rozjazde podnikania a neriešiť existenčné záležitosti. To je veľká výhoda rozjazde businessu ešte na škole. Celkovo si ale myslím, že sa môžete pustiť do podnikania za akýchkoľvek podmienok, nezáleží na tom, či študujete výšku alebo už máte štyridsať a k tomu deti. Každá situácia vám do podnikania niečo dá.

  

Čo by si robil, keby športový e-shop nebol v ponuke možností?

Hm, tak nad tým som nikdy nepremýšľal. Už keď mi bolo osem, tak som vyhlásil, že chcem byť velkotovárníkom, bez toho aby som vedel, čo to vlastne znamená :-) Vždy som chcel podnikať, tak som sa do toho pustil po hlave. Možno by som bol profi športovec alebo by som po škole niekde učil plávať deti. Ale u mňa bola a je tá podnikateľská dráha veľmi jasná.

Je niečo, čo chceš stihnúť do svojich 35 rokov?

Sám pre seba mám určené ciele, ktorých by som chcel dosiahnuť do tridsiatich dvoch. Z tej podnikateľskej sféry by som chcel viesť zmysluplné ziskové projekty. A keď zabrúsime do osobnej roviny, mám tam rodinu - oženiť sa, mať dve deti, byť šťastný a činiť šťastnú aj svoju milujúcu partnerku. Veriť, že to všetko dobre dopadne a v rámci možností po celý čas neobmedzovať seba ani okolie na šťastie a kvalite života.

Vojto, to je pekná bodka na záver, ďakujem za odpovede a nech sa ti vo velenia dobre darí :-)

 

Ančí zo Sporteon partyVšetky kategórie